0
Jūsų krepšelis tuščias.
Krepšelis atnaujintas

 Mesk svorį

 

0

Rūšiavimo teorija (The Triage Theory)

 
Publikuota: 2023-11-09
Bruce N. Ames, Ph.D., Nutrition and Metabolism Center, Children's Hospital Oakland Research Institute, Oakland (CA), USA.
 
 
  „Evoliucija mums suteikė skirstymo mechanizmą (iš prancūzų kalbos veiksmažodžio „trier“, reiškiančio „sutvarkyti“, rūšiuoti, skirstyti): kai mūsų organizme trūksta mikroelementų, jie yra skirti trumpalaikiam išgyvenimui ir dauginimuisi DNR išjungimo sąskaita. gydymas, o tai padidina lėtinių ligų išsivystymo riziką ilgą laiką. Kiekvieną kartą, kai neturime pakankamai mikroelementų, mokame už ilgalaikį DNR pažeidimą. Jei norime maksimalios gyvenimo trukmės, mūsų mikroelementų poreikiai turi būti patenkinti visą gyvenimą. „ Rūšiavimo teorija“ pateikia vieningą priežastinio ryšio tarp lėtinio, nedidelio mikroelemento trūkumo ir daugelio su senėjimu susijusių degeneracinių ligų, tokių kaip vėžys, imuninės funkcijos sutrikimas, pažinimo nuosmukis, širdies ir kraujagyslių ligos ir insultai, pagrindimą.  Ši teorija numato, kad optimizavus maždaug 40 pagrindinių mikroelementų suvartojimą, sumažės lėtinių ligų, susijusių su senėjimu, rizika ir pailgės gyvenimo trukmė. Jei teorija teisinga, sergamumą šiomis ligomis gali sumažinti nebrangi intervencija su mikroelementais (1, 2).
 
 
 
Rūšiavimo teorija teigia, kad evoliucijos metu dėl mikroelementų trūkumo, reikalingų įvairiems baltymams funkcionuoti, gamta atrenka organizmus, galinčius subalansuoti medžiagų apykaitą. Šis pusiausvyros atkūrimas užtikrina organizmo išlikimą sveikos medžiagų apykaitos būsenos sąskaita, dėl kurios kaupiasi klastingos žalos, sukeliančios aukščiau minėtas ilgalaikes pasekmes, įskaitant lėtines senėjimo ligas. Tai, kad gamta galėjo sukurti tokią sistemą, logiškai atitinka sutarimą, kad natūrali atranka skatina trumpalaikį reprodukcijos išlikimą, o ne ilgalaikę sveikatą. Pavyzdžiui, žinomas organų skirstymas: jei trūksta geležies, organizmas ją pasiima iš kepenų anksčiau nei širdis, nes jei geležis bus paimta iš širdies, kūnas mirs. Viena iš ilgalaikių pasekmių yra DNR pažeidimas, kuris yra gana nesvarbus badaujant, tačiau po 20 metų gali sukelti vėžį. Per milijonus evoliucijos metų iki šiol mikroelementų trūkumas buvo labai dažnas, pavyzdžiui, 15 pagrindinių mineralų žemėje nėra pasiskirstę tolygiai; mitybos šaltiniai ir prieinamumas taip pat labai svyravo.
Mikroelementų suvartojimas, mažesnis už rekomenduojamą normą, yra neįprastai paplitęs neturtingose šalyse, bet taip pat ir išsivysčiusiose šalyse visuose visuomenės sluoksniuose, ypač neturtinguose, vaikams, paaugliams, nutukusiems ir pagyvenusiems žmonėms. Daug kaloringų, mažai mikroelementų turinčių nesubalansuotų dietų vartojimas paaštrina problemą. Pavyzdžiui, daugiau nei pusė JAV gyventojų nepakankamai suvartoja magnio, o beveik visi afroamerikiečiai turi labai mažą vitamino D kiekį. Daugeliui gyventojų trūksta įvairių kitų mikroelementų, tokių kaip omega-3 riebalų rūgštys, kalis, kalcis, vitaminas C, vitaminas E ir vitaminas K (3, 4). Rezultatai gali pakenkti kūnui. Kai vitamino K tiekimas yra ribotas, kaip įprasta vakarietiškoje dietoje, organizmas naudoja tai, ką gali rasti, kad apsaugotų svarbias metabolines kepenų funkcijas. Deja, dėl to kiti nuo vitamino K priklausomi baltymai, susiję su kaulų formavimu, vėžio prevencija ir širdies apsauga nuo aterosklerozės, neturi pakankamai vitamino K, kad tinkamai veiktų. Dėl to organizmas rizikuoja susirgti su amžiumi susijusiomis ligomis, tokiomis kaip vėžys, širdies ligos ir osteoporozė.
  Visuomenei keliamas mažas susirūpinimas, nes jokia akivaizdi patologija nebuvo susijusi su nežymiu ar vidutiniu trūkumo lygiu. Rūšiavimo teorija numato, kad patologija yra klastinga, tačiau manome, kad ją galima išmatuoti. Manome, kad dvi iš daugelio, galbūt išmatuojamų vidutinio sunkumo mikroelementų trūkumo pasekmių yra padidėjęs DNR pažeidimas (būsimas vėžys) ir mitochondrijų skilimas (mutageninio oksidanto išsiskyrimas, būsimas vėžys ir pažinimo funkcijos sutrikimas), kaip skirstymo atsako aspektai. Ligų, tokių kaip širdies ir kraujagyslių ligos bei imuninės sistemos disfunkcija (5), riziką taip pat padidina mikroelementų trūkumas. Žinoma, kad su amžiumi šių pasekmių tikimybė didėja.
  Įprasta, kad su amžiumi baltymai deformuojasi, pavyzdžiui, membranos tampa standesnės dėl oksidacijos, deformuoja membranos baltymus, ypač mitochondrijose. Dėl šių su amžiumi susijusių pokyčių dažnai susidaro baltymai (fermentai), kurių afinitetas jungiasi su nuo vitamino priklausomu kofermentu arba substratu, todėl sumažėja fermentinis aktyvumas. Įrodyta, kad toks sumažėjęs fermentinis aktyvumas gali būti atkurtas iki artimo lygio, skiriant dideles atitinkamo kofermento vitamino komponento dozes (6). Tai kelia klausimą, ar didelės vitaminų dozės gali būti naudingos pagyvenusiems žmonėms. Šie pastebėjimai taip pat patvirtina, kad teikiant mitybos rekomendacijas svarbu atsižvelgti į amžių.
  Be to, buvo įrodyta, kad keletas genetinių variacijų (vieno nukleotido polimorfizmai), kai sumažėja nuo vitamino priklausomas kofermento jungimasis ir tokiu būdu sumažėja fermentinis aktyvumas, galima kompensuoti dideliu atitinkamo vitamino suvartojimu su maistu. Šis dietinis gydymas parodo, kaip svarbu suprasti polimorfizmų poveikį optimaliems mikroelementų poreikiams. Tam, kad organizmas veiktų optimaliai, tam tikram reikšmingam procentui gyventojų gali prireikti didesnio konkretaus vitamino ar substrato kiekio. Manome, kad surišimo konstantų analizė yra didelio lauko pradžia, kuri leis įveikti didelę žalingų genetinių pokyčių klasę mitybos intervencijomis. Rūšiavimo hipotezė gali palengvinti jautrių ir specifinių mikroelementų nepakankamumo biomarkerių, kurie gali būti naudojami optimizuojant medžiagų apykaitą asmeniniu ir gyventojų lygiu, atradimą.
  Įvairūs įrodymai rodo, kad optimizuojant medžiagų apykaitą galima gyventi sveikiau. Didesnis dėmesys subalansuotai mitybai ir mikroelementų suvartojimo optimizavimui gali turėti didelį poveikį lėtinant degeneracines senėjimo ligas. Mano vizija, kad ateityje tai darys asmenys, kurie sureguliuos medžiagų apykaitą koreguodami mitybą ar vartodami papildus –tai bus tikrosios prevencinės medicinos amžiaus pradžia.“.
Oakland, USA, 2010
 
REFERENCES
  1. Ames B. N. A theory of evolutionary allocation of scarce micronutrients by enzyme triage: adequate micronutrient nutrition to delay the degenerative diseases of aging. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America. 2006; 103:17589–17594.
  2. Ames B. N. Optimal micronutrients delay mitochondrial decay and age-associated diseases. Mechanisms of Ageing and Development. 2010; 131(7-8):473–479.
  3. McCann J. C. and Ames B. N. Vitamin K, an example of triage theory: is micronutrient inadequacy linked to diseases of aging? American Journal of Clinical Nutrition. 2009; 90(4):889–907.
  4. Moshfegh A. et al. What We Eat in America, NHANES 2001-2002: Usual Nutrient Intakes from Food Compared to Dietary Reference Intakes. U.S. Department of Agriculture, Agricultural Research Service, 2005.
  5. Ames B. N. and McCann J. C. Foreword: prevention of cancer, and the other degenerative diseases of aging, through nutrition. In: Knasmüller S. et al. Chemoprevention of Cancer and DNA Damage by Dietary Factors. Weinheim, Germany: Wiley-VCH; 2009.
  6. Ames B. N. Prevention of Mutation, Cancer, and Other Age-Associated Diseases by Optimizing Micronutrient Intake. J Nucleic Acids. 2010.
 
smart foreash
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti prisijungusius vartotojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo politika
Sutinku Išvalyti slapukus ir išeiti