0
Jūsų krepšelis tuščias.
Krepšelis atnaujintas

 Mesk svorį

 

0

Vitaminas raumenų išlaikymui kai 30+

 
Publikuota: 2021-03-19

 Studijuodamas leidinius, susijusius su raumenų masės pokyčiais su amžiumi, pamačiau įdomų mokslinį tyrimą, susijusį su vitaminu C. Anksčiau niekada nesureikšminau šio vitamino, tačiau dabar rimtai galvoju.

Kiekvieno žmogaus organizme, nepriklausomai nuo lyties, sulaukus 30 metų, prasideda raumenų masės mažėjimas, kuris gali virsti liga - sarkopenija. Tai atsitinka ne tik tiems, kurie mažai juda bet ir prastai maitinasi, trūksta pilnaverčių baltymų. Gamtos dėsnis toks, kad visi šiame amžiuje pradeda prarasti 0,5–1% raumenų masės per metus, jeigu nėra kompensacijos. Tai sukelia fizinį silpnumą, kuris dažnai baigiasi negalia, cukriniu diabetu 2, mirtimi.
 
Skeletal muscle mass and distribution in 468 men and women aged 18–88 yr (2)
 
Vienas iš svarbių biologinių komponentų šiuo klausimu, prisidedantis prie kovos su sarkopenija, yra vitaminas C, skatinantis baltymų sintezę. Svarbu suprasti, kad vitaminas C ir askorbino rūgštis nėra tas pats. Vitaminas C yra 8 izomerai, o mūsų mylima askorbino rūgštis yra tik vienas iš šio nuostabaus vitamino izomerų. Tik vienas iš aštuonių!!! Daržovėse ir vaisiuose vitamino C yra visi 8 izomerai, ne vienas. Jie atlieka kofermentų vaidmenį reakcijose ir taip padidina pagrindinio komponento – L- askorbino rūgšties - efektyvumą.
 
Tačiau iki šiol objektyvių mokslinių įrodymų, galinčių patvirtinti šią tezę, buvo labai nedaug.
 
 Gydytojai rekomenduoja kiekvienam asmeniui suvartoti bent 85–90 mg vitamino C per parą.
Jis atlieka keletą svarbių funkcijų:
1. Karnitino sintezė - junginys, kuris perneša riebalus į mitochondrijas, kad jose vyktų oksidacijos procesas. Kuo daugiau karnitino raumenų ląstelėse, tuo daugiau jose yra energijos.
2. Kolageno, kuris yra raumenų griaučiai, sintezė.
3. Kova su laisvaisiais radikalais.
 
2020 metais buvo paskelbti didelio masto tyrimų rezultatai (1), kurių metu mokslininkai bandė nustatyti ryšį tarp vitamino C kiekio dienos racione ir jo griaučių raumenų masės rodiklių.
 
Stebėta 13 tūkstančių 42–80 metų savanorių (tiek vyrų, tiek moterų). Jie buvo suskirstyti į grupes pagal mitybos įpročius ir suvartojamo vitamino C kiekį per dieną. Riebalų neturinti raumenų masė (FFM) buvo analizuojama naudojant bioimpedanciją. Jis buvo išreikštas viso žmogaus svorio procentais (FFM%). Norint apskaičiuoti suvartojamo vitamino C kiekį dienos racione, buvo imtasi maisto dienoraščių. Vitaminas C plazmoje buvo matuojamas periferiniame kraujyje. Apdorojant rezultatus, buvo atsižvelgta į kiekvieno savanorio kūno masės indeksą ir individualias gyvenimo būdo ypatybes.
 
Nustatytas aiškus ryšys: kuo mažiau vitamino C buvo organizme, tuo mažiau buvo raumenų masės.
Tarp skirtingos lyties savanorių rodikliai buvo skirtingi: moterys prarado daugiau raumenų masės nei vyrai. Tačiau bendras modelis yra aktualus visiems be išimties.
 
Taigi visiems, vyresniems nei 30 metų, patariama atidžiai stebėti, kiek vitamino C jie vartoja.
 
Vitamino C kiekio lyderis yra Amla (Amalaki, Indijos agrastas / Emblica officinalis) arba Indijos agrastas. Amla vaisiai yra turtingiausias natūralus vitamino C šaltinis - 800 mg 100 g minkštimo. Šis vitamino C kiekis yra didesnis nei kituose vaisiuose, 30 kartų daugiau nei apelsinuose ir 1,5 karto daugiau nei erškėtrožėse.
Maiste naudojamos  cukrintos uogos arba susmulkintų uogų milteliai. Naudojant kapsules, išvengiama oksidacijos ir pagerinamas produkto įsisavinimas.
 
Literatura:
1. Lucy N Lewis, Richard P G Hayhoe, Angela A Mulligan, Robert N Luben, Kay-Tee Khaw, Ailsa A Welch.Lower Dietary and Circulating Vitamin C in Middle- and Older-Aged Men and Women Are Associated with Lower Estimated Skeletal Muscle Mass (2020)
 

 

 
smart foreash
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti prisijungusius vartotojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo politika
Sutinku Išvalyti slapukus ir išeiti